Forma prawna a sprzedaż firmy

Czy forma prawna ma znaczenie przy sprzedaży firmy?

I czy warto przekształcać się w spółkę z o.o. przed sprzedażą?

Niejednokrotnie zgłaszają się do nas przedsiębiorcy z pytaniem, czy da się sprzedać firmę prowadzoną w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej, albo czy prowadzenie działalności w postaci spółki jawnej wymaga wcześniejszego przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością czy akcyjną.

Odpowiadamy wtedy, że kluczowe przy sprzedaży firmy jest zbudowanie odpowiednio silnego popytu na dany podmiot, czyli znalezienie i zachęcenie odpowiednio zmotywowanych i zamożnych potencjalnych nabywców – najlepiej kilku – do złożenia oferty i przejścia przez długą i wyboistą drogę ku podpisaniu umowy sprzedaży.

Forma prawna niemal nigdy nie ma wpływu na motywację nabywcy do zakupu danego podmiotu.

Oczywiście, że forma np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest bardziej przejrzysta, z uwagi choćby na obowiązek tworzenia i składania sprawozdań finansowych, jednak podobną przejrzystość da się uzyskać prowadząc działalność w innych formach.

Jeśli przedsiębiorcy jest wygodnie prowadzić działalność w postaci spółki jawnej czy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej i jedynym powodem chęci przekształcenia w spółkę kapitałową jest sprzedaż biznesu, wówczas nie rekomendujemy podejmowania takich decyzji. A co, jeśli nie uda się sprzedać? A co, jeśli kupujący będzie chciał kupić ZCP, czyli zorganizowaną część przedsiębiorstwa od przedsiębiorcy celem choćby uzyskania oszczędności podatkowych po swojej stronie lub celem zmniejszenia ryzyka przejęcia zobowiązań sprzedającego?

Zalecamy sprzedającym swoje firmy, aby prowadzili biznes tak jak do tej pory i skupili się na biznesowym przygotowaniu firmy do sprzedaży, a nie na przekształceniach prawnych. Na to przyjdzie pora – transakcja trwa wiele miesięcy, wiele się może wydarzyć, a samego przekształcenia warto dokonać w uzgodnieniu ze swoim doradcą transakcyjnym, konkretnym kupującym, prawnikami zajmującymi się transakcją oraz doradcą podatkowym.

Zapraszamy do kontaktu.