
Dry run, czyli próba generalna
Dry run to „próba generalna”, która ma na celu przygotowanie Klienta do właściwej interakcji z kupującym. Gdy wspólnie z Klientem sprzedajemy jego biznes, ZAWSZE przeprowadzamy wielogodzinną próbną sesję negocjacyjną.
Dlaczego?
Dlatego że – cytując powiedzenie znane z amerykańskich filmów – „wszystko, co powiesz, może być użyte przeciwko tobie”.
I to prawda! Absolutnie każda rzecz, którą powiesz (albo której nie powiesz) podczas spotkania z potencjalnym nabywcą, ma wpływ na postrzeganie ryzyka oraz korzyści związanych z transakcją.
A to właśnie te czynniki kształtują zainteresowanie danego kupującego przedsiębiorstwem. Pamiętaj, że zainteresowanie, przekładające się na chęć zakupu, to popyt. A popyt wpływa na skłonność nabywcy do złożenia Ci lepszej oferty.
Istnieje wiele sposobów na powiedzenie tego samego. Można udzielić informacji uspokajając odbiorcę. A można też poruszyć mnóstwo niepotrzebnych wątków, które potem będą nam się odbijały czkawką przez cały proces.
Można też zupełnie niepotrzebnie zataić ważne informacje (np. wady w przedsiębiorstwie), które na danym etapie powinny być ujawnione, a ich przedstawienie w kolejnych krokach bardziej zaszkodzi niż pomoże.
Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie dry run, zanim przejdziemy do właściwego spotkania z potencjalnym nabywcą.
W Red Herring taka rozmowa trwa minimum 4–5 godzin i jest obowiązkowym elementem dla każdego Klienta, z którym przygotowujemy się do procesu sprzedaży firmy.
Po samym spotkaniu Klient otrzymuje od nas obszerny materiał z podstawowymi zasadami prowadzenia negocjacji, katalogiem najczęstszych i najtrudniejszych pytań od nabywców oraz z przykładami poprawnych odpowiedzi.
I to mimo tego, że ZAWSZE prowadzimy takie spotkanie i jesteśmy z naszym Klientem.
Po prostu: przygotowanie to podstawa.
W Red Herring możesz mieć pewność, że nie pominiemy tego etapu. Jeśli zastanawiasz się nad sprzedażą swojego biznesu, zgłoś się do nas.
Więcej treści znajdziesz na naszym kanale YouTube:
Doradztwo buy side – jak wygląda?
Doradztwo buy side to rodzaj doradztwa transakcyjnego, gdzie grupa ekspertów pomaga jednemu podmiot
NBO, LOI, Termsheet, HOTs
Z tymi podejrzanymi skrótami możesz się zetknąć w trakcie sprzedaży lub zakupu przedsiębiorst
Czym jest earn-out?
Niekiedy zdarza się, że kupujący proponuje sprzedającemu firmę odroczenie płatności ceny za u
Dodaj komentarz